W Nowotomyskim Szpitalu wykonywane są zabiegi usunięcia zaćmy.

Informujemy, że w chwili obecnej czas oczekiwania na świadczenia skrócił się. Pacjenci na zabiegi usunięcia zaćmy przyjmowani są w okresie miesiąca.

Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 61 44 27 488.

Zaćma polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku,

Zaćma usuwana jest metodą facoemulsyfikacji polegającą na usunięciu stare soczewki przy pomocy ultradźwięków i wszczepieniu zwijalnej soczewki przez niewielkie nacięcie szerokości około 3mm. Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium.

Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym - podaje się krople znieczulające do worka spojówkowego. Lekarz najpierw wykonuje niewielkie cięcie, przez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu, której zadaniem jest rozbicie zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej - zwijalnej.

Zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cieciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Dzięki czemu przeszkodą do operacji nie jest już, ani zaawansowany wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Poniżej zamieszczamy druki, z którymi warto się zapoznać;